www.sheba.co.il
עמוד הבית | חיפוש בכל אתרי שיבא | ENGLISH | כיצד מגיעים ? | מפת התמצאות | זימון תורים | סיורים וירטואליים
עמוד הבית > השירות לדימות הלב ומערכת כלי הדם > CT- CTA של כלי הדם

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
מספר תעודת זהות
סיסמה
שכחת סיסמה?
הרשמה

השירות לדימות הלב ומערכת כלי הדם

CT של כלי הדם - CT אנגיוגרפיה, CT Angiograpy

מהי בדיקת CT אנגיוגרפיה וכיצד היא מתבצעת?

בדיקת CT אנגיוגרפיה מאפשרת הדגמה של עורקים וורידים בגוף בשיטה לא פולשנית - ללא ביצוע צינתור.

בדיקת CT נעשית באמצעות קרני רנטגן החולפות דרך הגוף ונקלטות בצד השני על ידי מערך קולטנים. הקלט הזה מעובד על ידי מערכות מחשב משוכללות. מתקבלת תמונה של הגוף "פרוס לפרוסות", וכך אנו מסוגלים לראות את הנעשה בתוכו. בפרוסות ניתן לראות את אברי הגוף: הכבד, הטחול, הריאות, את כלי הדם וכיוצא בזה. כדי להדגים חלק מהאברים טוב יותר, מומלץ להזריק במהלך הבדיקה "צבע", חומר ניגוד המכיל יוד . חומר זה מוזרק לוריד ביד ונסחף עם הדם אל אברי הגוף, והבדלים ברמת ומהירות הקליטה של חומר הניגוד- מלמדים אותנו רבות על האברים או מחלות בגוף.

כאשר אנו מעוניינים להדגים דווקא את כלי הדם, יש צורך ל"תזמן" במדויייק את הזרקת חומר הניגוד לוריד עם סריקה מהירה של הגוף על ידי מכשיר ה-CT, לפני שחומר הניגוד יספיק לצאת מכלי הדם אל אברי הגוף.

כדי להצליח במשימה הנ"ל - אנו מחברים את הנבדק/ת למזרק אוטומטי משוכלל וההזרקה מתוזמנת במדוייק עם בדיקת ה-CT. נשתמש בתזמון מסוים כאשר נרצה להדגים את העורקים ובאחר, ארוך יותר, כדי להדגים את הוורידים. שולחן הבדיקה ינוע במהירות דרך המכשיר בזמן שמתבצעת הסריקה.

ייתכן שתתבקש/י לעצור את נשימתך במהלך הסריקה למספר שניות, חשוב לשתף פעולה ככל האפשר - זה ישפר משמעותית את איכות התמונות המתקבלות. כל תהליך בדיקת ה-CT -כולל הכנות לפני הסריקה - נמשך דקות ספורות בלבד.

בשיטה זו ניתן להדגים את כלי הדם הגדולים במוח, בצוואר, בחזה, בבטן ובאגן.

לאחר הסריקה המחשב מפיק צילומי פרוסות של הגוף בהם כלי הדם מודגשים ביותר, וניתן להעריך את הרוחב שלהם, את הדופן שלהם והאם יש בהם היצרויות או התרחבויות. ניתן לעבד את המידע המתקבל לתמונות תלת ממדיות ככלי נוסף להדגמה מרחבית של המחלה.

 

 

בסרט זה ניתן לראות הדגמה של העורקים הראשיים בבטן, באגן וברגליים בפצוע תאונת דרכים. ניתן לראות שברים באגן ובעצמות הרגליים, אך כלי הדם – ללא נזק

השחזור התלת-מיימדי בוצע ע"י ד"ר אוליאל, מכון הדימות, שיבא

 

 

מתי נשתמש בסוג זה של סריקה?

  • כאשר יש חשד להיצרות או לסתימה של כלי דם.
  • חשד למפרצת (אניוריזמה = Aneurysm) או דיסקציה (Dissection)  באבי העורקים או כל עורק אחר בגוף
  • כאשר יש חשד לקרע של כלי דם או לדליפה ממנו.
  • ככלי להערכה של כלי דם לפני ניתוח.

 

אפשרות נוספת להדגים את כלי הדם היא בצנתור.  צנתור נעשה על ידי החדרת צינורית לכלי הדם, וכך אפשר להדגים את כלי הדם וגם לעשות בו פעולות ניתוחיות. במקרה של הדמיית כלי דם ב-CT אין באפשרותנו לעשות פעולות בתוך כלי הדם (פעולה אבחנתית בלבד ולא טיפולית), אבל יתרונותיה הגדולים של בדיקה זו שהיא אינה חודרנית (דורשת הזרקת חומר ניגוד לוריד פריפרי ביד בלבד), והיא מאפשרת הדגמה טובה גם של דופן הכלי ושל האברים הסמוכים לכלי הדם הנבדק.


 

למה לבצע CT אנגיוגרפיה במכון הדימות ב"שיבא"?

במכון הדימות במרכז הרפואי ע"ש שיבא יש מגוון רחב של מומחים מהשורה הראשונה בארץ, המתמחים בביצוע ופענוח בדיקות CT אנגיוגרפיה - כל אחד מתמחה בביצוע CT אנגיוגרפיה באזור מסויים אחר של הגוף, כגון - מח, צוואר, חזה, בטן או גפיים תחתונות. ברשותנו מערך מכשירי CT מהמתקדמים ביותר בעולם (עם 64 פרוסות), ומחשבים מתקדמים המאפשרים עיבודים תלת- מימדיים.

 

"פרוסה" מהבטן המראה את אבי העורקים (האאורטה) מודגש בלבן

 

עיבוד ממוחשב דרך "ערימת הפרוסות" המאפשר להראות חתך מכיוון הראש לכיוון הרגליים. אבי העורקים מודגש בלבן

 

שחזור תלת ממדי של פיצולי אבי העורקים ביחס לעצמות האגן

 

שלח לחבר שלח לחבר חזרה לראש הדף חזרה לראש הדף גירסה להדפסה גירסה להדפסה
ENGLISH  |  תנאי שימוש  |  מפת האתר  |  צור קשר  |  אתרי שיבא נוספים